ساندویچ پانل

در این مقاله قصد داریم درباره ساندویچ پانل، کاربرد آن، قیمت و تمامی ویژگی های ساندویچ پانل های تولیدی توسط تیم کارن آلتای بپردازیم.

ساندویچ پانل که یک ماده ترکیبی است، با پر کردن مواد عایق بین دو سطح فلزی تشکیل می شود.
طول عمر ساندویچ پانل ها به طراحی مناسب برای انتخاب مشخصات فنی مناسب اجزای محصول با توجه به نیازهای ساختمان ، محیط و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

ورق خارجی ساندویچ پانل باید در برابر تغییرات دما، اشعه ماورا بنفش و اثرات خارجی مقاوم باشد. ورق داخلی باید در برابر اثرات شیمیایی و فیزیکی و همچنین تراکم، که ممکن است از جو داخلی ساختمان ایجاد شود، مقاوم باشد.

علاوه بر این، ظرفیت حمل بار ساندویچ پانل ها، که با مواد عایق مطابق با نیازهای ساختمان طراحی شده اند، باید بر اساس باری که حمل می کنند، به درستی محاسبه شود.

پس از نصب طبق استاندارد، ساندویچ پانل ها و محصولات مکمل آنها باید حداقل سالی یک بار برای تمیز کردن و نگهداری بررسی شوند. آسیب های ناشی از شرایط خارجی باید بدون تاخیر رفع شود.

چنانچه قصد دارید به طور خلاصه درمورد ساندویچ پانل بدانید به شما توصیفه میکنیم اول سوالاتی که در زیر آماده را بخوانید:

یک راه حل مدرن برای پروژه های ساختمانی مسکونی و تجاری، ساندویچ پانل ها عناصر کامپوزیتی هستند که می توانند برای ساخت کف، دیوار و سقف استفاده شوند. ساندویچ پانل ها که به عنوان پانل های عایق نیز شناخته می شوند، از یک لایه عایق تشکیل شده است که به عنوان هسته شناخته می شود و در بین دو لایه ساختاری قرار گرفته است.

ساندویچ پانل محصولی است که برای روکش دیوارها و سقف ساختمان ها استفاده می شود. هر صفحه شامل هسته ای از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلز پوست گرفته شده است. ساندویچ پانل ها مواد ساختاری نیستند بلکه مواد پرده ای هستند.

ساندویچ پانل شامل یک پوشش هسته سبک توسط دو ورق نازک پوشانده شده است. … سود اصلی استفاده از ساندویچ در اجزای سازه ای، سختی زیاد و نسبت وزن کم است.

ساندویچ پانل (که بعضاً به آن پانل های کامپوزیت یا پانل عایق ساختاری نیز گفته می شود) از دو لایه ماده سفت و سخت متصل به هر دو طرف یک هسته سبک تشکیل شده است. … سیستم های ساندویچ پانل شامل خود پانل ها، اتصالات بین آنها، تثبیت کننده ها (که غالباً مخفی هستند) و یک سیستم پشتیبانی می باشد.

ساندویچ پانل ویژگی های عایق حرارتی خوبی را نشان می دهد. استفاده از ساندویچ پانل در ساخت یک ساختمان به کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای عملیات گرمایش / سرمایش کمک می کند، که به معنای کاهش هزینه های کلی انرژی است.

تعریف ساندویچ پانل

همانطور که گفتیم ساندویچ پانل از 3 بخش ساخته می شود (هسته میانی و 2 روکش فلزی که بالا و پایین ساندویچ پانل را احاطه می‌کنند) هسته میانی از یک فوم فشرده شده از جنس پلی استایرن، پلی یورتان، اکس پی اس، پشم سنگ تشکیل شده است که به طور کامل در مورد ویژگی های این فوم ها در ادامه صحبت خواهیم کرد. فوم مصرفی در ساندویچ پانل ها از نظر وزنی سبک است و تحمل فشار و دمای بالایی دارد.

در دو طرف این فوم فشرده شده، 2 لایه فلزی یا چوبی قرار میگیرد که ضخامت و جنس آن بر اساس نوع نیاز مشتری و محل مورد استفاده آن متغیر است، ترکیب 2 لایه فلزی به همراه یک عایق در وسط آن باعث انعطاف پذیری بیشتر شده و همچنین موجبات مقاومت بالاتر در برابر رانش زمین و استحکام زیاد در مقابل زلزله و استفامت عالی در مقابل آسیب های ناشی از بدی آب و هوا و نیز اعمال ضربه را فراهم میسازد. لایه های ساندویچ پانل هر کدام خاصیت فیزیکی و مکانیکی جداگانه ای دارند که با توجه به مکان مورد استفاده و نوع کاربرد ساندویچ پانل  تولید میگردد. در حالت کلی ساندویچ پانل ها بر اساس میزان تقاضا به چهار مدل ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری، کلین روم (دوروصاف)، ساندویچ پانل سردخانه ای تقسیم می شوند.

کاربرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها به طور گسترده ای به عنوان یک روکش خارجی برای ساختمان های یک و یا چند طبقه ای،که نیاز به مقاومت در برابر شرایط جوی خاص از قبیل (دمای هوای غیر متعارف، وزش باد با سرعت زیاد، رطوبت یا خشکی بیش از اندازه) را دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل به طور کلی در مدل ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

از کارخانه ها گرفته تا استادیوم ها، از مراکز خرید تا استخرها، ساندویچ پانل یک راه حل با دوام و اقتصادی برای بسیاری از ساختمان ها است. همراه با ساختمانهای صنعتی و مناطق اجتماعی، ساندویچ پانل به عنوان یک محصول پیشتاز است، که روز به روز با مناطق جدیدی از اجرای مانند ساختمانهای نظامی، ساختمانهای کشاورزی، مسکن پیش ساخته، ساختمانهای محل کار، سیلوها و خانه ها ترجیح داده می شود.

قیمت ساندویچ پانل چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که در مطالب فوق به استحضارتان رسید ساندویچ پانل ها از اجزای مختلفی تشکیل میشوند و همانطور که کیفیت و کمیت این اجزاء در مرغوبیت ساندویچ پانل تاثیر گذار است، طبیعتا در تعیین قیمت ساندویچ پانل نیز موثر خواهد بود.

ساندویچ پانل ها بر اساس نوع ورق (یا روکش)، میزان ضخامت ورق (به طور مثال 4 یا 5 میلی متری)، رنگ روکش ،نوع عایق(به طور مثال پلی یورتان یا پلی استایرن)، کیفیت عایق (میزان دانسیته) و کیفیت خط تولید (کانتینیوس یا دیس کانتینیوس) قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

به طور مثال اگر در ساخت ساندویچ پانل از ورق آلوزینک استفاده شده باشد قیمت آن به نسبت ورق گالوانیزه بیشتر است. علت این موضوع وجود آلومینیوم در این نوع ورق است و باید یادآور شویم که ورق آلوزینک بقای عمر بالاتری دارد.

همچنین نوسانات دلار و ارز نیز بر قیمت تمام شده ساندویچ پانل بی تاثیر نیست، علت این امر نیز استفاده و کاربرد مواد فلزی در ساندویچ پانل است.

لذا تمامی عوامل ذکر شده ابتدا توسط مشتری انتخاب و سپس قیمت نهایی محصول به وی اعلام می شود. لازم به ذکر است که گروه صنعتی کارن آلتای در زمینه تولید محصولات خود از قبیل (انواع ساندویچ پانل – انواع کانکس – انواع پروفیل و ورق برای ساخت استراکچر و اکسسوار و…) از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه استفاده می کند.

انواع عایق ساندویچ پانل (هسته میانی)

 • پلی یورتان

این فوم فشرده شده در سه کلاس آتش سوزی B1 (نسوز)، B2 (کند سوز)، B3 (قابل اشتعال) تولید می شود. گروه کارن پانل به دلیل جلوگیری از خطر آتش سوزی مدل B3 را تولید نمی کند اما برای کاهش قیمت نهایی و بنا به درخواست مشتری میتوان ازفوم های باکیفیت ایرانی نیز استفاده نمود. دانسیته پلی یورتان مصرفی در ساندویچ پانل ها از 35 تا 40 کیلو گرم بر متر مکعب می باشد.

 • پشم سنگ

یک عایق غیر ارگانیک است که طی فرآیند دمیدن یک جت بخار در سنگ بازالت مذاب شده تولید می شود. پشم سنگ عایق صوت بسیار کار آمدی است و همچنین نقطه ی ذوب بالایی دارد و باتوجه به دارا بودن این خصوصیات میتواند در مقابل حرارت، استقامت زیادی از خود نشان دهد و در مکان ها ،تجهیزات و محصولات گوناگونی نظیر ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار گیرد. پشم سنگی که در ساندویچ پانل استفاده می شود معمولا یکی از انواع (پشم سنگ لحافی، پشم سنگ تخته ای، پشم سنگ تیوپی، پشم سنگ لوله ای) میباشد .دانسیته ی پشم سنگ به کار رفته در ساندویچ پانل به عنوان عایق، می بایست بین 100 تا 110 کیلو گرم بر متر مکعب میباشد .

 • پلی استایرن

به اصطلاح رایج یونولیت نیز نامیده میشود و به دلیل داشتن دانسیته ی پایین که حدودا 20 تا 25 کیلو گرم بر متر مکعب است نمیتوان از آن به عنوان عایق مطمئن در تولید انواع ساندویچ پانل استفاده نمود و به همین دلیل شرکت کارن پانل حتی المقدور از پلی استایرن به عنوان عایق در محصولات خود استفاده نمی کند. یکی از معایب استفاده از پلی استایرن، چسبندگی پایین آن به ورق های اطراف آن است و صرفا جهت پوشش دیوار های جدا کننده میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

ساندویچ-پانل-چیست1

مروری کلی بر تاریخچه ساندویچ پانل

از سیستم پوششی کامپوزیت برای مدت زمان قابل توجهی در ساخت وسایل نقلیه مانند قطارها و هواپیما استفاده شده است اما استفاده از ساندویچ پانل پیشرفته برای روکش ساختمان ها ابتدا در سال 1930 آغاز شد، زمانی که توسط صنایع آزمایشگاهی، سازمان جنگلداری و معمارانی مانند لویید رایت مورد بررسی قرار گرفت.

ساندویچ پانل های مدرن می توانند مسطح، خم و منحنی باشند و در یک حوزه وسیع این پانل ها با هم ترکیب شده و با جزئیات مختلف در (رنگ، پوشش، ضخامت، نوع ورق، نوع عایق میانی، دانسیته)، با توجه به درخواست مشتری تولید شوند. ساندویچ پانل ها معمولا در محل پروژه ساخته نمی‌شوند (به دلیل ساختار و اجزاء تشکیل دهنده و دقت و ظرافت در ساخت، به همراه رعایت اصول و استاندارد های لازم) بلکه از قبل با توجه به نیاز و نوع کاربری تولید شده و سپس با استفاده از لیفت تراک و ماشین آلات مخصوص بارگیری شده و به محل پروژه حمل می‌شوند.

یکی دیگر از موارد استفاده ساندویچ پانل برای ایجاد کردن (محیط های ایزوله و پانل های به کار رفته در سقف و پارتیشن ها ) در سردخانه ها و فروشگاه ها می باشد و همچنین از این نوع ساندویچ پانل می توان برای درست کردن دیوار و سقف محفظه های مقاوم در برابر آتش نیز استفاده نمود.

انواع ساختمان هایی که معمولا از پانل های ساندویچ استفاده می کنند عبارتند از:

 • سوله های صنعتی.
 • ساختمان های موقت(کانکس).
 • انبار ها.
 • اتاق های تمیز (کلین روم).
 • مراکز خرید.
 • استادیوم ها، سالن ها و مکان های ورزشی.
 • ایستگاه های حمل و نقل.
 • ویلا ها.
 • آپریشن روم و دفتر های مدیریتی.
 • اماکن اداری.
 • کمپ کارگری.
 • گلخانه ها.

مواد تشکیل دهنده ساندویچ پانل چیست؟

از دیگر موادی که به ندرت برای روکش ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار میگیرند:

 • سیمان
 • پلی پروپیلن تقویت شده با فیبر شیشه ای
 • پلی وینیل کلراید (PVC)
 • اکسید منیزیم (MgO)
 • تخته سه لا (OSB)
 • پلاستیک تقویت شده شیشه (GRP)

روکش های رایج به کار رفته در ساندویچ پانل که هسته میانی را احاطه میکنند موارد زیر می باشند:

 • ورق فولادی گالوانیزه
 • آلومینیوم
 • آلوزینک
 • فویل

همچنین از عایق های دیگری مانند پلی استایرن اکسترود شده (xps) نیز میتوان در هسته میانی ساندویچ پانل استفاده نمود اما عمدتا از عایق پلی یورتان به خاطر دارا بودن قابلیت های بیشتر نسبت به دیگر عایق ها استفاده میشود.

sandwichpanel-min

انواع روکش در ساندویچ پانل

گالوانیزه

ورق های گالوانیزه را میتوان به دو بخش ورق های آهنی گالوانیزه و ورق های فولادی گالوانیزه، تقسیم کرد که هر دو آنها توسط لایه ای از روی پوشش داده شده اند . این نوع از ورق به دلیل داشتن پوشش خوب در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است.

آلومینیوم

یکی دیگر از روکش های رایج برای ساندویچ پانل های گوناگون فلز آلومینیوم میباشد ، که فلزی نرم با وزن بسیار پایین و در عین حال مقاوم است . اکسیداسیون تشکیل شده بر روی سطح این فلز که ناشی از واکنش شیمیایی آن با هوا میباشد از زنگ زدگی جلوگیری میکند . آلومینیوم بسیار انعطاف پذیر بوده و به راحتی به اشکال گوناگون نغییر میپذیرد و از دوام قابل قبولی نسبت به سایر فلزات برخوردار میباشد.

آلوزینک

اگر بخواهیم از ساندویچ پانل در محیطی که اسیدیته ی بالا داشته باشد استفاده کنیم و ضمناً در نظر گرفتن فضای متراکم صنعتی نیز حائض اهمیت باشد از ورقه ی آلوزینک در روکش ساندویچ پانل استفاده میشود . در این ورق آلیاژ های آلومینیوم و روی وجود دارد که پس از شست و شو سطح لایه ی آن رنگی همانند فولاد پیدا میکند.

فویل (کرافت)

از این روکش به دلیل قدرت کششی بالا و همچنین مقاومت زیاد در برابر گرما(عایق حرارتی) استفاده میشود.

Install-sandwich-panels-3

دلایل استفاده از ساندویچ پانل چیست؟

 • وزن سبک

لایه درونی پانل های ساندویچی از فوم های فشرده شده است که همین مورد باعث کاهش وزن آن و در کل باعث کاهش وزن سازه خواهد شد . یک دیوار یا سقف ساخته شده با این مدل نسبت به سازه هایی که در آن از آجر یا سیمان استفاده میشود تا 30 برابر سبک تر خواهد بود و همین موضوع میتواند میزان مقاومت سازه را در برابر رانش و زمین لرزه بیشتر کند و هزینه ی زیر سازی را به مراتب کاهش دهد.

 • مقاومت بالا

علی رغم وزن سبک ساندویچ پانل ها در برابر فشار و ضربه وارده مقاومت بالایی دارند و به مراتب از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر مصالح ساختمانی برخوردار هستند. همین امر باعث شده تا از پانل های ساندویچی در ساخت کانکس ها و دیوار و سقف ساختمان های پیش ساخته استفاده شود.

 • هزینه ی تامین و نگهداری پایین

یکی دیگر از ویژگی های این محصولات هزینه های کم تامین و نگهداری آن هاست که علت آن عدم پوسیدگی و خوردگی در برابر رطوبت و عوامل خورنده محیطی است . ساندویچ پانل ها در مقایسه با پارتیشنها و دیوار های دیگر از طول عمر به مراتب بیشتری در محیط های گوناگون ، برخوردارند.

 • سهولت و سرعت نصب و اجرای ساندویچ پانل. (ساندویچ پانل ها در محل پروژه ساخته نمیشود و به صورت پیش ساخته به محل پروژه انتقال داده شده و محل اتصال آن ها از پیش طراحی شده است).
 • عایق بودن (ساندویچ پانل ها به دلیل جنس فوم فشرده که در وسط 2 ورق قرار دارد و ساختار کلی آن ها عایق صدا ،رطوبت و حرارت میباشند و در مدل های خاص ضد آتش و آکوستیک نیز هستند).
 • مقاومت در برابر هوای گرم و سرد (این نوع از پانل های ساختمانی در اقلیم های گوناگون و شرایط مختلف جوی راندمان یکسانی دارند و خواص خود را کاملا حفظ میکنند).
 • استحکام و دوام.
 • مقرون به صرفه بودن.
 • مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی.

جهت مشاوره رایگان خرید اینترنتی ساندویچ با کارشناسان ما در ساندویچ پانل تهران از طریق صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.