ساندویچ پانل چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره ساندویچ پانل، کاربرد آن، قیمت و تمامی ویژگی‌های تولیدی توسط تیم کارن آلتای بپردازیم.

 به طور کلی می‌توان گفت که یک ماده ترکیبی است که با پر کردن مواد عایق بین دو سطح فلزی تشکیل می‌شود.
طول عمر این نوع عایق‌های محافظتی به طراحی مناسب برای انتخاب مشخصات فنی مناسب اجزای محصول با توجه به نیازهای ساختمان، محیط و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

ورق خارجی عایق باید در برابر تغییرات دما، اشعه ماورا بنفش و اثرات خارجی مقاوم باشد. ورق داخلی باید در برابر اثرات شیمیایی و فیزیکی و همچنین تراکم که ممکن است از جو داخلی ساختمان ایجاد شود، مقاوم باشد.

علاوه بر این، ظرفیت تحمل بار در برابر فشاری که بهشون وارد می‌شود که با مواد عایق مطابق با نیازهای ساختمان طراحی شده‌اند، باید بر اساس فشار و حجم باری که وارد می‌شود، به درستی محاسبه شود.

پس از نصب طبق استاندارد، ساندویچ پانل ها و محصولات مکمل آن‌ها باید حداقل سالی یک بار برای تمیز کردن و نگهداری بررسی شوند. توجه داشته باشید که آسیب‌های ناشی از شرایط خارجی مانند زنگ زدگی یا خراش برداشتن توسط رطوبت بیش از حد یا برخورد موانع. باید بدون تأخیر رفع شود
در غیر این صورت عمر آن‌ها به ترتیب کاهش می‌یابد و باعث هدر رفتگی هزینه‌ها شده و میزان خسارت وارده افزایش می‌یابد.

چنانچه قصد دارید به طور خلاصه در مورد ساندویچ پانل بدانید به شما توصیه می‌کنیم اول سؤالاتی که در زیر آماده کرده‌ایم را مطالعه فرمایید:

یک راه حل مدرن برای پروژه های ساختمانی مسکونی و تجاری، ساندویچ پانل ها عناصر کامپوزیتی هستند که می توانند برای ساخت کف، دیوار و سقف استفاده شوند. ساندویچ پانل ها که به عنوان پانل های عایق نیز شناخته می شوند، از یک لایه عایق تشکیل شده است که به عنوان هسته شناخته می شود و در بین دو لایه ساختاری قرار گرفته است.

ساندویچ پانل محصولی است که برای روکش دیوارها و سقف ساختمان ها استفاده می شود. هر صفحه شامل هسته ای از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلز پوست گرفته شده است. ساندویچ پانل ها مواد ساختاری نیستند بلکه مواد پرده ای هستند.

ساندویچ پانل شامل یک پوشش هسته سبک توسط دو ورق نازک پوشانده شده است. … سود اصلی استفاده از ساندویچ در اجزای سازه ای، سختی زیاد و نسبت وزن کم است.

ساندویچ پانل (که بعضاً به آن پانل های کامپوزیت یا پانل عایق ساختاری نیز گفته می شود) از دو لایه ماده سفت و سخت متصل به هر دو طرف یک هسته سبک تشکیل شده است. … سیستم های ساندویچ پانل شامل خود پانل ها، اتصالات بین آنها، تثبیت کننده ها (که غالباً مخفی هستند) و یک سیستم پشتیبانی می باشد.

ساندویچ پانل ویژگی های عایق حرارتی خوبی را نشان می دهد. استفاده از ساندویچ پانل در ساخت یک ساختمان به کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای عملیات گرمایش / سرمایش کمک می کند، که به معنای کاهش هزینه های کلی انرژی است.

تعریف ساندویچ پانل

همان‌طور که گفتیم  از 3 بخش ساخته می‌شود (هسته میانی و 2 روکش فلزی که بالا و پایین را احاطه می‌کنند) هسته میانی از یک فوم فشرده شده از جنس پلی استایرن، پلی یورتان، اکس پی اس، پشم سنگ تشکیل شده است که به طور کامل در مورد ویژگی‌های این فوم‌ها در ادامه صحبت خواهیم کرد. فوم مصرفی در ساندویچ پانل ها از نظر وزنی سبک است و تحمل فشار و دمای بالایی دارد.

در دو طرف این فوم فشرده شده، 2 لایه فلزی یا چوبی قرار می‌گیرد که ضخامت و جنس آن بر اساس نوع نیاز مشتری و محل مورد استفاده آن متغیر است، ترکیب 2 لایه فلزی به همراه یک عایق در وسط آن باعث انعطاف پذیری بیشتر شده و همچنین موجبات مقاومت بالاتر در برابر رانش زمین و استحکام زیاد در مقابل زلزله و استقامت عالی در مقابل آسیب‌های ناشی از بدی آب و هوا و نیز اعمال ضربه را فراهم می‌سازد.
لایه‌های موجود هر کدام خاصیت فیزیکی و مکانیکی جداگانه‌ای دارند که با توجه به مکان مورد استفاده و نوع کاربرد است که اقدام به تولید مدل‌های مختلف با کاربردهای مختلف می‌گردد.
در حالت کلی می‌توان گفت که بر اساس میزان تقاضا به چهار مدل مختلف به ترتیب زیر تولید و به بازار عرضه می‌شوند

 1. ساندویچ پانل سقفی
  در صنعت ساختمان سازی برای پوشش سقف خانه‌ها و ساختمان ها کاربرد فراوانی دارند که از عایق‌هایی با مقاومت بالا ساخته‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند
 2. ساندویچ پانل دیواری
  مانند مورد قبلی این نیز برای پوشش دیواری کاربرد دارند و به علت قیمت ارزان مورد استقبال زیادی قرار گرفته‌اند و به‌طور کلی در 2 نوع پیچی و ریلی تولید می‌شوند.
 3. ساندویچ پانل دورصاف یا کلین روم
  برای ساخت خانه‌های تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار و ورود آلودگی با توجه به پیشرفت علم بیشتر مردم شوق به استفاده از این پانل‌ها دارند.
 4. ساندویچ پانل سردخانه‌ای
  زمانی که صحبت از نگهداری و فریز کردن مواد غذایی یا پروتئینی می‌شود، باید محیطی داشته باشیم که از دمای استاندارد برخوردار باشد و برای ساخت همچنین مکانی باید از ورود گرما به داخل جلوگیری شود. اینجاست که باید از این نوع پانل های ارزان استفاده شود تا با کم ترین هزینه بهینه ترین نتیجه را بگیریم.
ویژگی‌های ساندویچ پانل سقفی پنج گام

کاربرد ساندویچ پانل

از این نوع محافظ ها و ورق های ساختمانی به طور گسترده ای به عنوان یک روکش خارجی برای ساختمان های یک و یا چند طبقه‌ای،که نیاز به مقاومت در برابر شرایط جوی خاص از قبیل (دمای هوای غیر متعارف، وزش باد با سرعت زیاد، رطوبت یا خشکی بیش از اندازه) را دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از کارخانه ها گرفته تا استادیوم ها، از مراکز خرید تا استخرها، ساندویچ پانل یک راه حل با دوام و اقتصادی برای بسیاری از ساختمان ها است. همراه با ساختمان‌های صنعتی و مناطق اجتماعی.
این نوع عایق مستحکم به عنوان یک محصول پیشتاز است، که روز به روز با مناطق جدیدی از اجرای مانند ساختمانهای نظامی، ساختمانهای کشاورزی، مسکن پیش ساخته، ساختمان‌های محل کار، سیلوها و خانه‌ها ترجیح داده می‌شود.

قیمت ساندویچ پانل چگونه محاسبه می‌شود؟

بنابراین با توجه به مطالب قبلی که به استحضارتان رسید در ساخت و اجرا از اجزا و مواد مختلفی استفاده می‌شود و قیمت هر کدام از این مواد با یکدیگر متفاوت است.
قابل ذکر است که برای تعیین قیمت ساندویچ پانل باید توجه کنید که بر اساس نوع ورق یا روکش، میزان ضخامت ورق(به طور مثال 4 سانتی یا 8 سانتی)، رنگ روکش(ممکن است شخصی رنگ خاصی بخواهد)، نوع و جنس عایق(به طور مثال پلی یورتان یا پلی استایرن)، کیفیت عایق(میزان دانسیته) و کیفیت و نوع خط تولید(کانتینیوس یا دیس کانتینیوس) تمامی موارد تأثیرگذار بوده و قیمت نهایی با توجه به نوع ساخت و نوع کاربرد متفاوت است.

به طور مثال اگر در ساخت ساندویچ پانل از ورق آلوزینک استفاده شده باشد قیمت آن به نسبت ورق گالوانیزه بیشتر است. علت این موضوع وجود آلومینیوم در این نوع ورق است و باید یادآور شویم که ورق آلوزینک بقای عمر بالاتری دارد.

همچنین نوسانات دلار و ارز نیز بر قیمت تمام شده بی تأثیر نیست، علت این امر نیز استفاده و کاربرد مواد فلزی در تشکیل و تولید است.

لذا تمامی عوامل ذکر شده ابتدا توسط مشتری انتخاب و سپس قیمت نهایی محصول به وی اعلام می‌شود.
لازم به ذکر است که گروه صنعتی کارن آلتای در زمینه تولید محصولات خود از قبیل (انواع ساندویچ پانل – انواع کانکس – انواع پروفیل و ورق برای ساخت استراکچر و اکسسوار و…) از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه استفاده می‌کند.

عوامل موثر بر کیفیت و طول عمر ساندویچ پانل

اطلاع داشتن از نوع و کیفیت عایقی که تهیه می‌کنید بسیار حائز اهمیت است و باعث می‌شود در خرید خود به صورت هوشمندانه عمل کنید و بهترین را انتخاب کنید

ایده ساندویچ پانل و اختراع و ابداع آن تأثیر خیلی زیادی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کرد، زیرا با توجه به امکانات و مزیت‌هایی که دارد باعث بهبود مصرف انرژی، کاهش اتلاف وقت، افزایش در سرعت ساخت و ساز، سهولت و آسانی در حمل و نقل و تهیه مصالح، کاهش هزینه ها و … در ساختمان ها می‌شود.

ورق و عایق با کیفیت باید از استحکام سازه در برابر اثرات شیمیایی و مخرب آلاینده های جوی، باد، رطوبت محیط، مواد شیمیایی، نور خورشید و تغییرات دما ناشی از تغییرات فصلی محافظت کند.

برای انجام این کار، لازم است که تخته عایق از مواد اولیه با کیفیت ساخته شده باشد. در غیر این صورت سریع می‌پوسد و از بین می‌رود

جنس با کیفیت ضمن برخورداری از وزن پایین توانایی مقاومت زیادی نیز باید داشته باشد،

با توجه به به این‌که تمام محصولات شرکت کارن پانل طبق استاندادر های جهانی تولید و عرضه می‌شوند، ولی به طور کلی عمر مفید ساندویچ پانل نسبت  به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم

 1. شرایط آب و هوایی
 2. نوع نگهداری بعد از نصب
 3. کیفیت مواد اولیه

انواع عایق ساندویچ پانل (هسته میانی)

 • پلی یورتان

این فوم فشرده شده در سه کلاس آتش سوزی B1 (نسوز)، B2 (کند سوز)، B3 (قابل اشتعال) تولید می‌شود.
گروه کارن پانل به دلیل جلوگیری از خطر آتش سوزی مدل B3 را تولید نمی‌کند اما برای کاهش قیمت نهایی و بنا به درخواست مشتری می‌توان ازفوم های باکیفیت ایرانی نیز استفاده نمود.
دانسیته پلی یورتان مصرفی در ساخت عایق از 35 تا 40 کیلو گرم بر متر مکعب می‌باشد.

 • پشم سنگ

یک عایق غیر ارگانیک است که طی فرآیند دمیدن یک جت بخار در سنگ بازالت مذاب شده تولید می‌شود.
پشم سنگ عایق صوت بسیار کار آمدی است و همچنین نقطه ی ذوب بالایی دارد و باتوجه به دارا بودن این خصوصیات می‌تواند در مقابل حرارت، استقامت زیادی از خود نشان دهد و در مکان ها ،تجهیزات و محصولات گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد.
پشم سنگی که استفاده می شود معمولا یکی از انواع (پشم سنگ لحافی، پشم سنگ تخته ای، پشم سنگ تیوپی، پشم سنگ لوله ای) می‌باشد.
دانسیته‌ی پشم سنگ به کار رفته به عنوان عایق، می‌بایست بین 100 تا 110 کیلو گرم بر متر مکعب باشد .

 • پلی استایرن

به اصطلاح رایج یونولیت نیز نامیده می‌شود و به دلیل داشتن دانسیته‌ی پایین که حدودا 20 تا 25 کیلو گرم بر متر مکعب است نمی‌توان از آن به عنوان عایق مطمئن در تولید انواع ساندویچ پانل استفاده نمود و به همین دلیل شرکت کارن پانل حتی المقدور از پلی استایرن به عنوان عایق در محصولات خود استفاده نمی‌کند.
یکی از معایب استفاده از پلی استایرن، چسبندگی پایین آن به ورق های اطراف آن است و صرفا جهت پوشش دیوارهای جدا کننده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ساندویچ-پانل-چیست1

مروری کلی بر تاریخچه

از سیستم پوششی کامپوزیت برای مدت زمان قابل توجهی در ساخت وسایل نقلیه مانند قطارها و هواپیما استفاده شده است اما استفاده از این نوع پوشش های پیشرفته برای روکش ساختمان ها ابتدا در سال 1930 آغاز شد.
زمانی که توسط صنایع آزمایشگاهی، سازمان جنگلداری و معمارانی مانند لویید رایت مورد بررسی قرار گرفت.

مراحل نصب ساندویچ پانل

قابل توجه است که به طور کلی عایق های مدرن می‌توانند مسطح، خم و منحنی باشند و در یک حوزه وسیع این پانل ها با هم ترکیب شده و با جزئیات مختلف در

 • رنگ
 • پوشش
 • ضخامت
 • نوع ورق
 • نوع عایق میانی
 • دانسیته

با توجه به درخواست مشتری تولید و از آن‌ها استفاده شوند.
ساندویچ پانل ها معمولا در محل پروژه و احداث ساختمان ساخته نمی‌شوند (به دلیل ساختار و اجزاء تشکیل دهنده و دقت و ظرافت در ساخت، به همراه رعایت اصول و استاندارد های لازم) بلکه از قبل با توجه به نیاز و نوع کاربری تولید شده و سپس با استفاده از لیفت تراک و ماشین آلات مخصوص بارگیری شده و به محل پروژه حمل می‌شوند.

یکی دیگر از مواردی که در ساخت آن اقدام به استفاده از آن می‌کنند، برای ایجاد محیط های ایزوله و پانل های به کار رفته در سقف خانه و پارتیشن ها در مکان های خاص مانند؛
سردخانه خانه ها و فروشگاه های مواد غذایی و زنجیره‌ای می‌باشد، همچنین از این نوع عایق ها می‌توان برای درست کردن دیوار و سقف محفظه های مقاوم در برابر آتش نیز استفاده نمود.

انواع ساختمان هایی که معمولا از پانل های ساندویچ استفاده می کنند عبارتند از:

 • سوله های صنعتی.
 • ساختمان های موقت(کانکس).
 • انبار ها.
 • اتاق های تمیز (کلین روم).
 • مراکز خرید.
 • استادیوم ها، سالن ها و مکان های ورزشی.
 • ایستگاه های حمل و نقل.
 • ویلا ها.
 • آپریشن روم و دفتر های مدیریتی.
 • اماکن اداری.
 • کمپ کارگری.
 • گلخانه ها.

مواد تشکیل دهنده ساندویچ پانل چیست؟

از دیگر موادی که به ندرت برای روکش مورد استفاده قرار میگیرند:

 • سیمان
 • پلی پروپیلن تقویت شده با فیبر شیشه ای
 • پلی وینیل کلراید (PVC)
 • اکسید منیزیم (MgO)
 • تخته سه لا (OSB)
 • پلاستیک تقویت شده شیشه (GRP)

روکش های رایج به کار رفته در ساخت و تولید که هسته میانی را احاطه می‌کنند موارد زیر می‌باشند:

 • ورق فولادی گالوانیزه
 • آلومینیوم
 • آلوزینک
 • فویل

همچنین از عایق های دیگری مانند پلی استایرن اکسترود شده (xps) نیز می‌توان در هسته میانی استفاده نمود اما عمدتا از عایق پلی یورتان به خاطر دارا بودن قابلیت های بیشتر نسبت به دیگر عایق ها استفاده می‌شود.

sandwichpanel-min

انواع روکش در ساندویچ پانل

گالوانیزه

ورق های گالوانیزه را می‌توان به دو بخش ورق های آهنی گالوانیزه و ورق های فولادی گالوانیزه، تقسیم کرد که هر دو آنها توسط لایه‌ای از روی پوشش داده شده‌اند.
این نوع از ورق به دلیل داشتن پوشش خوب در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است.

آلومینیوم

یکی دیگر از روکش های رایج که در انواع مدل های گوناگون استفاده می‌شود فلز آلومینیوم می‌باشد، که فلزی نرم با وزن بسیار پایین و در عین حال مقاوم است.
اکسیداسیون تشکیل شده بر روی سطح این فلز که ناشی از واکنش شیمیایی آن با هوا می‌باشد از زنگ زدگی جلوگیری می‌کند. آلومینیوم بسیار انعطاف پذیر بوده و به راحتی به اشکال گوناگون نغییر می‌پذیرد و از دوام قابل قبولی نسبت به سایر فلزات برخوردار می‌باشد.

آلوزینک

اگر بخواهیم در محیطی که اسیدیته‌ی بالا داشته باشد از ورق های مناسب استفاده کنیم و ضمناً در نظر گرفتن فضای متراکم صنعتی نیز حائض اهمیت باشد از ورقه‌ی آلوزینک در روکش استفاده می‌شود.
در این ورق آلیاژ های آلومینیوم و روی وجود دارد که پس از شست و شو سطح لایه ی آن رنگی همانند فولاد پیدا می‌کند.

فویل (کرافت)

از این روکش به دلیل قدرت کششی بالا و همچنین مقاومت زیاد در برابر گرما(عایق حرارتی) استفاده می‌شود.

Install-sandwich-panels-3

دلایل استفاده از ساندویچ پانل چیست؟

 • وزن سبک

لایه درونی پانل های ساندویچی از فوم های فشرده شده است که همین مورد باعث کاهش وزن آن و در کل باعث کاهش وزن سازه خواهد شد.
یک دیوار یا سقف ساخته شده با این مدل نسبت به سازه هایی که در آن از آجر یا سیمان استفاده می‌شود تا 30 برابر سبک تر خواهد بود و همین موضوع می‌تواند میزان مقاومت سازه را در برابر رانش و زمین لرزه بیشتر کند و هزینه ی زیر سازی را به مراتب کاهش دهد.

 • مقاومت بالا

علی رغم وزن سبک در برابر فشار و ضربه وارده مقاومت بالایی دارند و به مراتب از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر مصالح ساختمانی برخوردار هستند. همین امر باعث شده که از آن‌ها در ساخت کانکس ها و دیوار و سقف ساختمان های پیش ساخته استفاده شود.

 • هزینه ی تامین و نگهداری پایین

یکی دیگر از ویژگی های این محصولات هزینه های کم تامین و نگهداری آن هاست که علت آن عدم پوسیدگی و خوردگی در برابر رطوبت و عوامل خورنده محیطی است.
توجه کنید که در مقایسه با پارتیشنها و دیوار های دیگر از طول عمر به مراتب بیشتری در محیط های گوناگون برخوردار هستند.

 • سهولت و سرعت نصب و اجرای ساندویچ پانل. ( در محل پروژه ساخته نمی‌شود و به صورت پیش ساخته به محل پروژه انتقال داده شده و محل اتصال آن ها از پیش طراحی شده است).
 • عایق بودن (به دلیل جنس فوم فشرده که در وسط 2 ورق قرار دارد و ساختار کلی آن ها عایق صدا ،رطوبت و حرارت می‌باشند و در مدل های خاص ضد آتش و آکوستیک نیز هستند).
 • مقاومت در برابر هوای گرم و سرد (این نوع از پانل های ساختمانی در اقلیم های گوناگون و شرایط مختلف جوی راندمان یکسانی دارند و خواص خود را کاملا حفظ می‌کنند).
 • استحکام و دوام.
 • مقرون به صرفه بودن.
 • مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی.

جهت مشاوره رایگان خرید اینترنتی ساندویچ پانل با کارشناسان ما در ساندویچ پانل تهران از طریق صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.