سوله-چیست-5

سوله‌ها سازه‌های فلزی با سقف شیب دار هستند که بر حسب محاسبات فنی خاص در اشکال مختلف تولید می‌شوند. این سازه‌های پر کاربرد در انقلاب صنعتی اروپا متولد شدند و از بخش‌هایی چون ستون، ستون وال پست، استرات، سایه بان، نبشی سینه بند، بادبند، سگراد، رفتر، پرلین و پیچ و مهره تشکیل می‌شوند. کاربرد سوله در پوشش دهانه بزرگ و ساختمان‌های صنعتی است. همچنین سوله‌ها در بخش‌های دیگری چون کارخانه‌ها، انبارها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها و سالن‌های ورزشی استفاده می‌شوند. سوله در واقع مانند ساختمان فولادی پیش ساخته است که در سراسر جهان بیشترین کاربرد را دارد.

انواع سوله

سوله‌ها بر حسب نوع کاربردی که دارند، دارای ابعاد متفاوتی هستند. این ابعاد براساس ابعاد دهانه، ارتفاع، طول و میزان تحمل بار، نوع آب و هوا و برف و باد منطقه، در زمان طراحی به اشکال گوناگونی تغییر می‌یابند. به جز ابعاد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که در تعیین انواع سوله موثرند. از جمله این عوامل کاربرد سوله، چند دهانه بودن، جنس و شکل است. همچنین تفاوت در نوع ساخت نیز از عوامل موثر است. از روش‌های ساخت سوله می‌توان به سوله UBM، سوله تیر ورقی ( سنتی- سنگین)، سوله خرپایی ( سوله سبک، سوله HSS، سوله سبک قوسی ) و سوله دست دوم اشاره کرد.

 

سوله-چیست1

در تقسیم بندی اصلی انواع سوله با حالت دهانه و شکل معرفی می‌شوند.

  • سوله تک دهانه به صورت ۸
  • سوله دو دهانه یا چند دهانه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
  • سوله دو دهانه به صورت ۸۸
  • سوله مدور
  • سوله چند ضلع

ویژگی‌های سوله صنعتی

بیشترین استفاده از سوله‌ها در صنعت می‌باشد که در قالب ساخت تولیدی‌ها و کارخانه‌های صنعتی است. در ساخت این نوع سوله‌ها موقعیت جغرافیایی محل و کاربرد مهم است. سوله‌های صنعتی از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار بوده و معمولا از چندین قطعه با قابلیت تغییر ابعاد ساخته می‌شوند. همچنین در ساخت سوله‌های صنعتی از سازه‌های سبک وزن استفاده می‌شود.

از این نوع سوله‌ها معمولا در کارخانه‌های سنگین صنعتی، سردخانه‌های صنعتی و واحد‌های تولیدی استفاده می‌شود. از انواع سوله‌های صنعتی می‌توان به سوله قوسی هلالی شکل، سوله تمام قوسی، سوله چند ضلعی، سوله تک دهانه و سوله دو یا چند دهانه با ستون مشترک اشاره کرد. نکته قابل توجه وجود دهانه بزرگ در تمامی سوله‌های صنعتی ست.

کانکس

ساندویچ پانل

پنل ساندویچی Sandwich panel: ساندویچ پانل ترکیبات سبکی به شکل ساندویچ هستند که در دو حالت سقفی و ساندویچ پانل دیواری وجود دارند. در این پانل بخش میانی و عایق از دو طرف به دو لایه ورق محدود شده‌است.

عایق که همانند داخل ساندویچ است جنسی نرم و انعطاف‌پذیر دارد. ساندویچ پانل‌ها در برابر مواد شیمیایی و تحرکات فیزیکی مقاوم بوده و در بخش‌های بسیاری از جمله صنعت استفاده می‌شوند. مواد تشکیل دهنده این پانل‌ها معمولا از پلی اورتان، XPS، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه است.

ساندویچ پانل سقفی

پوشش سقف سوله‌ها معمولا از مواد سبک تشکیل می‌یابد. یکی از پرکاربردترین این پوشش‌ها ساندویچ پانل سقفی است. البته به غیر از این پوشش، می‌توان از ورق گالوانیزه رنگی و ساده، ورق آلومینیوم با انواع عایق پشم شیشه، فوم، کارتن پلاس و پشم سنگ نیز در سقف سوله‌ها استفاده کرد.

پانل سقفی معمولا ضخامتی در حدود 3 الی 20 سانتی متر داشته و با فوم تزریقی پلی یورتان سخت، اکس پی اس سخت و پلی استایرن یا پشم سنگ تولید می‌شود. عرض استاندارد ساندویچ پنل‌های سقفی 1/07 متر می‌باشد که 7 سانت آن بصورت اورلپ(همپوشانی با پانل های کناری) و 1/00 متر مفید کار و طول دلخواه می‌باشد.
از انواع ساندویچ پانل‌های سقفی می‌توان به پانل سقفی دو طرف ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون و یکرو ورق یکرو کاغذ اشاره کرد. همچنین خود ورق‌ها انواع متنوعی دارند که شامل ورق‌‌های سینوسی (کرکره‌ای)، شادولاین، طرح ذوزنقه‌ای و طرح سفال است.

کانکس آماده

انواع پوشش‌های ساندویچ پانل سقفی

پوشش‌ها در چند حالت تولید می‌شوند که می‌توان به پوشش با دو طرف ورق آلوزينگ، پوشش با دوطرف ورق آلومینیوم، پوشش با دوطرف ورق گالوانیزه، پوشش با يک رو آلوزينگ و يک رو گالوانيزه، پوشش با يک رو ورق آلوزينگ از بيرون و فويل مسلح آلومينيومی از داخل و يا يک رو گالوانيزه از بيرون و روی دیگر فويل از داخل، پوشش با یک طرف ورق و یک طرف کاغذ و پوشش با یک طرف ورق و یک طرف نایلون با فوم تزريقی پلی يورتان سخت (معمولی و ضدحریق) اشاره کرد.

انتخاب سوله

حال که با انواع سوله و سازه‌های مکمل آن آشنا شدید در خرید خود آسوده‌تر خواهید بود. همچنین همانطور که گفتیم عواملی چون مکان جغرافیایی و کاربرد سوله نیز در انتخاب تاثیر گذار هستند. با انتخاب درست می‌توانید از این سازه پرکاربرد نهایت استفاده را در مدت زمان طولانی ببرید.

شما عزیزان می‌توانید جهت اطلاع دقیق از لیست قیمت انواع ساندویچ پانل تهران می توانید به صفحه قیمت ساندویچ پانل مراجعه فرمایید.