روکش گالوانیزه ساندویچ پانل

گالوانیزاسیون یا گالوانیزه شدن فرآیندی است که در آن فلز آهن در یک حمام روی مذاب قرار می گیرد تا از زنگ زدن آن در اثر برخورد با هوا جلوگیری شود. گالوانیزه کردن آهن و فولاد چندین نکته مثبت دارد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

  • گالوانیزه شدن باعث میشود تا جانوران جونده از رسیدن به آهن و فولاد باز بمانند.
  • روکش روی همانند یک محافظ عمل میکند به طوری که حتی اگر جسمی باعث خراشیدن شود ، آهن و فولاد از آسیب دیدگی در امان بمانند .
  • فلز روی در برخورد با اتمسفر واکنش پذیری خوبی دارد و باعث جلوگیری از زنگ زدگی در صورت بارش باران میشود.

تاریخچه گالوانیزه

در سال 1780، یک فرد ایتالیایی به نام لوئیجی گالوانی، پدیده الکتریکی تکان دادن عضلات قورباغه هنگامی که با دوفلز متفاوت مس و آهن قرار گرفت را کشف کرد. گالوانی فکر میکرد که منبع برق در پای قورباغه است که نتیجه گیری نادرستی بود ولی از همان سال اصطلاح گالوانیزه پدیدار گشت.

در سال 1824 سر هامفری نشان داد زمانی که 2 فلز غیر متبلور به هم متصل شده در آب غوطه ور شوند، خوردگی شتاب میگیرد او با این آزمایش به درجه حفاظت پی برد .

در سال 1829 هنری پالمر، از شرکت london dock حق ثبت اختراع را برای ورق های فلزی ضخیم یا موج دار دریافت کرد. این اکتشاف تاثیر قابل توجهی بر طراحی صنعتی ورق گالوانیزه گذاشت.

در سال 1836، sorel مخترع فرانسوی، نخستین اختراع برای فرآیند پوشش آهن یا فولاد از طریق غوطه ور نمودن در فلز روی مذاب با نام گالوانیزه کردن را به نام خود ثبت کرد.

اصطلاح گالوانیزه داغ چیست؟

هنگامی که فولاد تمیز ( فولادی که به منظور حذف برخی آلیاژ ها از روی سطح آن، لایه برداری شده ) در یک حمام داغ از روی مذاب غوطه ور می شود، یک سری آلیاژ روی سطح فلز آهن توسط واکنش متالوژیکی بین آهن و روی تشکیل شده و یک پوشش قوی و محافظ روی سطح آن ایجاد میکند. با توجه به این واقعیت که گالوانیزه گرمایی برای حفاظت از آهن یا فولاد در مدت زمان طولانی، کاربرد زیادی داشته است و از اصطلاحات مختلفی چون گالوانیزاسیون داغ برای این فرآیند استفاده میشود. فولاد و آهن گالوانیزه در برابر خوردگی و سایش مقاوم هستند و هزینه نگهداری پایینی دارند و حداقل 50 سال عمر مفید آنهاست. با توجه به این امر فولاد و آهن گالوانیزه به طور گسترده در مکان هایی که بر اساس شرایط آب و هوایی، آهن و فولاد در معرض خوردگی و پوسیدگی قرار میگیرند مورد استفاده است.

6 دلیل مهم برای گالوانیزه کردن فولاد

فولاد گالوانیزه شده مزایای بسیاری دارد که در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

1-طول عمر بسیار بالا

در dorset، یک پل در لیندلیچ با استفاده از فولاد گالوانیزه در سال 1944 ساخته شد تا به وسیله این پل به جریان حمل و نقل کمک شده و سهولت آن را بهبود بخشد، این پل در ابتدا به عنوان یک پل موقت در جریان جنگ جهانی دوم ساخته شد اما در سال 1999 توسط انجمن  galvanizers مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن نشان داد که فولاد گالوانیزه در شرایط عالی و بدون هیچ نشانی از زنگ زدگی قرار دارد. پیش بینی شده است که این پوشش بیش از 100 سال طول عمر مفید دارد و نیازی به هزینه اضافی برای تامین و نگهداری آن نیست.

طول عمر روکش های گالوانیزه که در ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می گیرد، به فاکتور هایی چون ضخامت روکش و آلاینده های موجود در محیط چون co2 و so2 نیز بستگی دارد. ضخامت روکش هرچه بیشتر باشد به مراتب طول عمر روکش نیز بیشتر خواهد شد و در مقابل هر چقدر این فلز در معرض برخورد با گاز هایی چون so2 و co2 قرار بگیرد ، از طول عمر کمتری بهره مند خواهد شد.

2- ثبات و پایداری

هنگامی که روی سطح فولاد از برخی آلیاژها پاک شده و در حمام روی مذاب قرار می گیرد اگر در روز اول مقاوم و با ثبات به نظر آید، می تواند سال های بعد نیز این ویژگی خود را حفظ کند و همچنان با سطحی صاف و پایدار باقی بماند. به جز روز اول، در سال های بعد نیز همانگونه مقاوم و صاف به نظر خواهد رسید.

3- هزینه تامین و نگهداری پایین

مطالعات متعدد نشان می دهد که هزینه های اقتصادی و زیست محیطی که با تکرار رنگ و تعمیرات سازه های فولادی رخ می دهد می تواند با یک سرمایه گذاری اولیه ناچیز برای طولانی مدت باعث کاهش هزینه های تامین و نگهداری شود. فقدان توجه به حفاظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی میتواند هزینه های اقتصادی سنگینی را در بر داشته باشد و توجیه اقتصادی برای استفاده از ورق هایی بدون داشتن روکش گالوانیزه را از بین ببرد.

4- درجه سختی بالا

ماهیت منحصر به فرد فرآیند گالوانیزه و واکنش های برخی از آلیاژ های آهن و روی مذاب در روی سطح آن باعث ایجاد پوششی مقاوم  برای انواع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری در برابر سایش و خوردگی می شود.

5-سریع انجام شدن فرآیند

روند غوطه ور شدن فولاد درون روی مذاب فقط چند دقیقه طول می کشد و باقی مراحل آماده سازی فولاد ممکن است حداکثر 3 روز به طول بی انجامد و در پایان این چرخه گالوانیزه شدن فولاد تکمیل شده و ورق گالوانیزه قابل استفاده است.

6- عدم خوردگی

به دلیل فداکاری و حفاظت روکش روی از فولاد در برابر خوردگی توسط اتمسفر، می توان گفت با گالوانیزه کردن فولاد می توانید با خوردگی خداحافظی کرده و از فلزی با مقاومت بالا در پروژه های مختلف ساختمانی و صنعتی استفاده کنید.

جهت اطلاع دقیق و بروز از قیمت های ساندویچ پانل می توانید به صفحه قیمت ساندویچ پانل و همچنین جهت اطلاع از فرآیند نصب این نوع سازه ها به صفحه اجرای ساندویچ پانل مراجعه فرمایید.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید 72454-021

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *