دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته از جدیدترین مصالح ساختمانی می باشد که در ساخت و ساز جایگزین دیوار سنتی شده است شاید جالب باشد که بدانید قدمت دیوار پیش ساخته مربوط می شود به رم باستان اما این نوع دیوار در صنعت ساختمان سازی کشور نوپا می باشد . مهمترین مزیت دیوارهای پیش ساخته این است که سرعت ساخت و ساز را افزایش می دهد. دیوار پیش ساخته دارای انواع گوناگونی است که عبارتند از: ساندویچ پانل، دیوار پیش ساخته بتنی، دیوار پیش ساخته گچی و… در این مقاله به بررسی انواع دیوارهای پیش ساخته می پردازیم.

معرفی دیوار گچی و بتنی

مصالح مورد نیاز برای ساخت این نوع دیوار عبارتند از: آب، الیاف و گچ

گچی که برای ساخت دیوار انتخاب می شود دارای دانه های ریزتر از گچ معمولی است.

نحوه ی ساخت دیوار پیش ساخته که به نام کانکس نیز شناخته میشود گچی به این شکل است که در ابتدا دو عدد پنل گچی را به شکل کام و زبانه بهم اتصال می دهند و برای چسبندگی بهتر پنل های گچی از ملات بین دو پنل استفاده می شود. این نوع دیوار برای جداسازی فضا استفاده می شود و از نوع دیوار های غیر باربر هستند. انواع دیوارهای گچی عبارتند از: گچی توپر، گچی سوراخ دار و… هر کدام از انواع دیوارهای گچی برای یک کاربرد خاص مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان مثال دیوار گچی سوراخ دار برای کاهش وزن ساختمان به کار می رود.

مواد اصلی مورد استفاده برای ساخت دیوار پیش ساخته بتنی عبارتند از: سیمان، آب و میلگرد

این نوع دیوار ها با هزینه ناچیزی قابل نصب می باشند از آن جایی که هر دو طرف آن به صورت نما می باشند به عنوان نمای ساختمان هم از این نوع دیوار استفاده می شود.

دیوار پیش ساخته 3

دیوار ساندویچ پانل

دیوار های ساندویچ پانل از دو لایه ورق آلوزینک و گالوانیزه ساخته شده اند و بین آن ها از یک لایه ورق عایق که از جنس فوم ساخته شده است قرار گرفته می شود و در دو نوع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری می باشند. دیوارهای ساندویچ پانل عموما به عنوان دیوارهای عایق مورد استفاده قرار می گیرند. مزایای دیوارهای ساندویچ پانل تهران عبارتند از: کاهش وزن ساختمان، سرعت بالا به هنگام نصب و اجرای ساندویچ پانل، صرفه جویی در هزینه ها، استحکام در برابر زلزله و… موارد بسیاری در تعیین قیمت ساندویچ پانل موثر می باشد که عبارتند از ابعاد ، کیفیت مصالح و نوع کاربرد آن.

دیوار پیش ساخته چوبی ،کنفی و تری دی پنل

دیوار کناف برای جداسازی فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برای اجرای دیوار کناف از دو روش سازه ای و غیر سازه ای استفاده می شود این نوع دیوارها عایق های خوب حرارتی و صوتی می باشند از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند و با طبیعت هم سازگار می باشند.

دیوارهای چوبی بیشتر برای ساخت ساختمان های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از دیوارها بسیار سبک هستند و گاهی اوقات از این نوع دیوارها فقط برای دکوراسیون داخلی فضا استفاده می شود.

دیوارهای تری دی پنل از شبکه ی فلزی تشکیل شده اند و فومی که در بین آن ها استفاده می شود از جنس یونولیت می باشد. این نوع از دیوارها را معمولا در مناطق مرطوب استفاده می کنند و شبکه فلزی به کار رفته در آن را از جنس گالوانیزه قرار می دهند. نحوه ی اتصال دیوار به فونداسیون به وسیله ی آرماتور بندی می باشد.

دیوار پیش ساخته 2

نحوه نصب و اجرای دیوار پیش ساخته

برای نصب و اجرای دیوار به یکسری از ابزارات مخصوص و نیروی متخصص نیاز می باشد پس از آماده سازی ابزارات ساختمان سازی شروع به اجرای دیوار پیش ساخته می کنند.

در مرحله ی اول باید چسب مورد استفاده برای اجرای دیوار را آماده کرد. پس از ترکیب پودر چسب و آب نوبت نوار لرزه گیر می باشد. سپس نوبت نصب پنل ها می باشد و شاخه های آن را برای اتصال بهتر به دیوار نصب می کنند . برای نصب پنل ها به چهارچوب در از درزگیر و نبشی استفاده می شود. در انتها با استفاده از نوار کلیه ی قسمت ها را درزگیری می کنند و با بتن حفره ها را پر می کنند.

قیمت تمام شده نصب و اجرای انواع دیوار

همان طور که گفته شد قیمت دیوار های پیش ساخته به نوع کاربری آن به عنوان مثال کاربرد در سالن اجتماعات، کاربرد در سوله ها، کاربرد در کارخانه ها و… همچنین به کیفیت مصالح مورد استفاده در ساخت آن بستگی دارد. امروزه دیوارهای پیش ساخته با قیمت های بسیار کمتری نسبت به دیوارهای آجری در کارخانه تولید می شوند و با حداقل قیمت در اختیار سازندگان ساختمان ها قرار می گیرد و قیمت تمام شده ی ساختمان بسیار کاهش می یابد. یکی از نکات مثبت ساخت ساختمان با دیوار پیش ساخته این است که وزن ساختمان بسیار کاهش پیدا می کند از این رو مقاومت ساختمان در مقابل زلزله بسیار افزایش پیدا می کند و از طرفی استفاده از این دیوارها باعث افزایش سرعت ساخت و ساز می شود.

شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه، خرید و نصب انواع دیوار پیش ساخته، ساندویچ پانل و … با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما و یا شماره ۷۲۴۵۴ در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.