Polyurethane

قطع به یقین میتوان گفت که بهترین ماده موجود در جهان برای صنعت عایق کاری پلی یورتان می باشد.

اولین بار پلی یورتان توسط یک شیمی دان اهل آلمان کشف شد، پلی‌ یورتان‌ها به شکل‌های مختلف همچون فوم‌های نرم، فوم های نیمه نرم، فوم‌های سخت؛ رزین، رنگ و… در دنیا کاربرد دارند. فوم پلی یورتان از نظر ضریب انتقال حرارت بهترین عایق شناخته شده در جهان است و به همین سبب کاربرد بالایی در عایق ساختمانی دارد.

تری دی پانل

همین مسئله باعث شده تا در تولید انواع ساندویچ پانل از پلی یورتان به عنوان عایق قابل اعتماد در هسته میانی پانل استفاده شود. این عایق به دلیل ساختار پلیمری منحصر به فرد خود، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارد و امکان حفظ گرما تا درجه حرارت 120 درجه سانتی گراد و سرما تا 200 درجه زیر صفر را فراهم می سازد.

پلی یورتان با مخلوط کردن ایزوسیانات، از قبیل متیلن دیفنیل ایزوسیانات (mdi) با ترکیب پلیول تشکیل شده است. این مواد با هم ترکیب شده و حاصل آن یک پلیمر سبک با ویژگی های عایق بندی فوق العاده است ، این فوم از پرکاربرد ترین مواد پلیمری در جهان است به طوری که ما هر روز به نحوی با این ماده در خانه، دفاتر، اتومبیل و حتی برای فعالیت های ورزشی و اوقات فراغت خود سروکار خواهیم داشت. پلی یورتان یک ماده پلاستیکی است که در اشکال مختلف وجود دارد و می تواند سخت یا انعطاف پذیر باشد و برای طیف وسیعی از تولیدات مورد استفاده قرار گیرد که به برخی از آن اشاره خواهیم کرد.

موارد استفاده از عایق پلی یورتان

 1. عایق یخچال و فریزر
 2. تولید انواع مبلمان
 3. ساخت انواع تشک های طبی و معمولی
 4. بخش هایی از اتومبیل
 5.  پوشش های مختلف سطحی و داخلی 6- غلطک ها
 6. هسته مرکزی پانلهای چوبی یا کامپوزیتی
 7. کف کفش های ورزشی یا معمولی
 8. انواع لباس های ورزشی
 9. هسته مرکزی انواع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری

ویژگی های عایق پلی یورتان

 1. ضریب انتقال حرارت پایین
 2. مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی
 3. مقاوم در برابر رطوبت
 4. ضد باکتری
 5. وزن پایین نسبت به دانسیته
 6. مقاوم در برابر هوای سرد و گرم
 7. قابلیت تغییر دانسیته از 30 تا 100 کیلو گرم بر متر مکعب
 8. غیر سمی

*نکته در تولید ساندویچ پانل اگر میزان دانسیته پلی یورتان از 43 بالاتر رود میتواند اثر معکوس در خاصیت عایق پذیری پانل ایجاد کند به همین خاطر پانل های تولید شده در شرکت کارن پانل دارای عایق پلی یورتان با دانسیته 2+40 ، 2-40 می باشد.

عایق پلی یورتان

ضخامت پلی یورتان

پوشش عایق پلی یورتان بسته به نوع کاربری در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود. برای نمونه در عایق‌بندی دیوار و سقف منازل بسته به محیط و میزان آلودگی صوتی از ضخامت‌های مختلف پلی یورتان صوتی نیز استفاده می‌شود.

انواع عایق پلی یورتان

عایق پلی یورتان بر اساس کاربری‌های مختلف عایق‌بندی در انواع مختلفی تولید می‌شود. هر یک از این نوع عایق‌ها خصوصیات منحصربه‌فردی دارند. در ادامه در رابطه با مهم‌ترین و پرکاربردترین پلی یورتان‌ها به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

عایق صوتی پلی یورتان

عایق صوتی پلی یورتان از نوع سلول باز بوده و به صورت پاششی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع عایق با چگالی پایینی داشته و فاقد ساختار است. پایین بودن چگالی این پلی یورتان منجر به افزایش بازدهی آن در کاربری‌های مسکونی، کارخانه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی شده است.

انواع ورق فایبر گلاس

سیستم عایق صوتی این پلی یورتان دارای یک جزء A (دی ایزوسیانات آروماتیک) و یک جزء حاوی پلی یول است. پلی یول در برابر عوامل مخربی همچون آتش و کاتالیزور مقاومت بسیار بالایی داشته و عامل اصلی دمیدن آب است. عایق صوتی پلی یورتان از پرکاربردترین انواع پلی یورتان است.

موارد کاربرد عایق صوتی پلی یورتان

از این عایق پلی یورتان در عایق‌بندی سقف سوله‌ها و سالن‌های اجتماع و کنفرانس به خصوص سینماها استفاده می‌شود. به بیانی دقیق‌تر برای عایق‌بندی دیوارهای جانبی و میانی مکان‌های پرتردد عایق صوتی پلی یورتان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مناطق مسکونی همچون ساختمان‌ها برای جلوگیری از بروز آلودگی صوتی و انتقال صدا به همسایگان بالایی، پایینی و جانبی از این نوع پلی یورتان در کف، دیوار و سقف استفاده می‌شود. از دیگر موارد کاربرد این پلی یورتان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کف اتاق‌ها و سالن‌ها
 • اتاق‌های زیرشیروانی بادگیر و غیربادگیر

مهم‌ترین مزایای عایق پلی یورتان صوتی

یکی از مهم‌تریم مزایای عایق پلی یورتان لوله‌ای سهولت در نصب و اجرای آن است. این نوع پلی یورتان علاوه بر داشتن مزیت عایق‌بندی صدا برای قطع نشتی‌های هوا و آب‌بندی منافذ نیز بسیار مفید و موثر است. برای اجرای این نوع پلی یورتان نیازی به ایجاد شکاف یا تخریب دیوارها و محل نصب نیست.

عایق پلی یورتان لوله‌ای

عایق پلی یورتان لوله‌ای از جمله پلی یورتان‌های پرکاربرد در اجرای خطوط لوله و تجهیزات لوله‌‌ای است. در حقیقت از این نوع پلی یورتان به عنوان عایق پوششی در لوله‌های دفن شده در داخل خاک به منظور جلوگیری از خوردگی استفاده می‌شود. افزون بر این موارد این پلی یورتان به دلیل داشتن هزینه نصب و اجرای پایین و کیفیت بسیار بالا در عایق‌کاری خطوط لوله‌های بزرگ و حجیم نیز استفاده می‌شوند. از خصوصیات و مزایای عایق پلی یورتان لوله‌ای می‌توان به موارد زیر پرداخت:

 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • هزینه تعمیر و نگهداری بسیار کم
 • طول عمر بالا
 • خاصیت ضد شعله‌وری
 • پوشش مناسب زانو و تجهیزات مختلف لوله

قیمت ساندویچ پانل پلی یورتان

برای تولید عایق های پلی یورتان به فناوری بالایی نیاز است زیرا هنگام تولید این عایق ها گاز های گلخانه ای تولید می‌شود. عایق پلی یورتان موجود در ایران وارداتی می‌باشد به همین علت استفاده از این نوع عایق در ساندویچ پانل قیمت نهایی آن را افزایش می دهد و باعث میشود که قیمت ساندویچ پانل بالا رود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *