خط تولید دیسکانتینیوس

خط تولید دیس کانتینیوس

از جمله پرکاربردترین روش‌هایی که به منظور تولید انواع ساندویچ پانل از جمله ساندویچ پانل سقفی و دیواری به کار می‌رود، روش تولید دیس کانتینیوس (discontinuous) می‌باشد که در مقابل روش کانتینیوس (continuous) قرار دارد؛ بیشتر ساندویچ پانل‌های سقفی تولیدشده از خط تولید دیس کانتینیوس یا کانتینیوس عبور می‌کنند. خطوط تولید ساندویچ پانل تهران نیز عمدتا از این نوع هستند.

در این مقاله، بعد از توضیحی کوتاه درباره ساندویچ پانل سقفی، روش‌های مختلف تولید ساندویچ پانل ذکر می‌شود و در ادامه مراحل به‌ کار رفته در خط تولید دیس کانتینیوس به طور کامل بررسی می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل‌ها، مصالح ساختمانی با تکنولوژی جدید هستند که به صورت از پیش تولیدشده برای کاربردهای مختلف نصب می‌شوند. قیمت ساندویچ پانل در مقاسه با مصالح سنتی به نسبت کاربرد مناسب‌تر بوده و به دلیل مزایای متعدد دیگر مانند استحکام بالا، نصب و بهره‌برداری آسان، وزن سبک و ایزوله‌سازی محیط‌های خاص، روز به روز متقاضی بیشتری پیدا می‌کند.

قابلیت پوشش مناسب و شیک و هم‌چنین جلوگیری از تلف‌شدن انرژی باعث اهمیت بیشتر مهندسین حوزه‌های مختلف به ساندویچ پانل‌ها شده و با بهره‌گیری از تکنولوژی ساختار آن در حال بهبود است.

از ساندویچ پانل‌ها در كشورمان عمدتا به منظور پوشش سقف سازه‌های مختلف مانند خانه‌ها، ویلاها، کانکس‌های سیار و غیره استفاده می‌شود؛ بنابراین، ساندویچ پانل سقفی عمده‌ترین سهم را در خط تولید ساندویچ پانل تهران و دیگر شهرها دارد.

معرفی انواع روش‌های تولید ساندویچ پانل

همانطور که ذکر کردیم، 2 روش عمده برای تولید ساندویچ پانل سقفی وجود دارند که در خط تولید ساندویچ پانل تهران هم تقریبا از هر دو روش استفاده می‌شود؛ هر یک از دو روش کانتینیوس و دیس کانتینیوس ویژگی‌ها و شرایط خاصی دارند که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می‌شود.

خط تولید کانتینیوس (پیوسته) ساندویچ پانل

در روش پیوسته، اجزای گوناگون و مواد اولیه برای تولید ساندویچ پانل از یک طرف وارد دستگاه تولیدکننده ساندویچ پانل شده و از طرف دیگر ساندویچ پانل موردنظر در اندازه تعیین‌شده بصورت آماده بیرون می‌آید.

از جمله مراحلی که در خط تولید پیوسته برای تولید ساندویچ پانل که بصورت کاملا اتوماتیک طی می‌شود، عبارتند از:

 • مرحله رول فرم
 • تزریق
 • مرحله پرس
 • مرحله برش
 • مرحله خنک‌کنندگی
 • مرحله شیرینگ و بسته‌بندی

 

خط-تولید-ساندویچ-پانل-1

 

خط تولید دیس کانتینیوس (ناپیوسته، غیر ممتد) ساندویچ پانل

در این روش، تولید ساندویچ پانل بر خلاف روش کانتینیوس، در مراحل مستقل و جدا از هم انجام می‌شود؛ یعنی اجزای اولیه به جای اینکه از یک طرف دستگاه وارد شده و محصول نهایی تحویل گرفته شود، بصورت جدا از هم تولید شده و در نهایت محصول بصورت یکجا جمع می‌شود.

قیمت ساندویچ پانل حاصل از دو روش بسته به دستگاه‌های استفاده‌شده در مراحل مختلف، متغیر خواهد بود.

خط تولید دیس کانتینیوس بصورت نیمه‌اتوماتیک می‌باشد و با توجه به مستقل بودن مراحل تولید، فضای کمتری نسبت به روش پیوسته نیاز دارد. البته طول برش ورق‌ها در این روش، کمتر از حالت کانتینیوس بوده و با محدودیت همراه خواهدبود.

 

مراحل تولید ساندویچ پانل در خط تولید دیس کانتینیوس

 

 • برش ورق‌ها در ابعاد و تعداد دلخواه
 • واردشدن به قسمت فرم‌دهی

دستگاهی که در این مرحله به منظور فرم‌دهی استفاده می‌شود، دارای دو قسمت زیرین و فوقانی است که نقش ایجاد طرح و فرم موردنظر را بر روی ورق‌ها برعهده دارند؛ در ساندویچ پانل سقفی، گام‌های مشخص در ورق خارجی توسط دستگاه فرم‌دهنده ایجاد شده‌اند.

 

 • واردشدن به قسمت تزریق بصورت دستی

پیش از متصل شدن ورق‌های زیرین و فوقانی به یکدیگر، پلی یولتان به ورق زیرین تزریق می‌شود. دستگاه مورداستفاده برای تزریق به وسیله‌ی سیستم‌های اتوماتیک و دیجیتال، پلی یورتان را با کاتالیزور موردنظر به نسبت معین بر اساس دانسیته تعیین‌شده ترکیب کرده و با استفاده از شیلنگ مخصوص به ورق زیرین تزریق می‌کند.

 

 • واردشدن به قسمت پرس بصورت نیمه‌اتوماتیک

یکی از مهم‌ترین بخش ها در خط تولید دیس کانتینیوس، بخش پرس می‌باشد؛ در این قسمت، ورق‌های زیرین و فوقانی توسط دستگاه پرس با طول بیش از 12 متر به وسیله اعمال فشار و دمای مناسب روی هم پرس می‌شوند.

 

 • خنک‌کاری و بسته‌بندی

هنگام تزریق پلی یورتن به ورق زیرین، واکنش شیمیایی انجام‌شده درجه حرارت ساندویچ پانل را تاحد زیادی افزایش می‌دهد؛ در مرحله خنک‌کاری، از میزان این درجه حرارت کاسته‌شده و ساندویچ پانل‌ها آماده بسته‌بندی می‌شوند.

 

ساندویچ پانل تهران و شهرهای دیگر ایران چه از نوع ساندویچ پانل دیواری و سقفی عموما به دو روش کانتیونس و دیس کانتیونس تولید می‌شود. با مطالب ذکرشده در مقاله، به نظر می‌رسد تولید ساندویچ پانل سقفی و دیواری به روش دیس کانتیونس یا ناپیوسته با مزایای بیشتری همراه خواهد بود.

با انتخاب روش مناسب تولید و انتخاب دستگاه‌های تولیدکننده مناسب، تولیدکنندگان درصدد بهینه‌سازی قیمت ساندویچ پانل‌ها هستند.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید 72454-021

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *