5 (100%) 3 votes

روکش آلومینیوم ساندویچ پانل

در دو مقاله گذشته از سری مقالات روکش ساندویچ پانل به توضیحاتی در مورد روکش آلوزینک و روکش گالوانیزه پرداختیم . در این پست قصد داریم تا در مورد روکش آلومینیوم که یکی از پرکاربرد ترین روکش های ساندویچ پانل میباشد ، صحبت کنیم .

آشنایی با فلز آلومینیوم

آلومینیوم یک فلز نقره ای سفید است و واقعیت شگفت انگیز در مورد آلومینیوم این است  که از این عنصر به مقدار فراوانی بر روی زمین قرار دارد . آلومینیوم اولین بار در سال 1824 تولید شد و 50 سال به طول انجامید تا بتوانند آن را در مقیاس صنعتی تولید کنند.

آلومینیوم به دلیل واکنش پذیری بالا به دیگر عناصر به صورت خالص در طبیعت وجود ندارد و به همین دلیل شایع ترین شکل آلومینیوم موجود در طبیعت سولفات آلومینیوم است ، سولفات آلومینیوم برای تمیز کردن آب ، پخت و پز ، صنایع ، پزشکی ، زیبایی ، صنایع شیمایی و سایر بخش ها استفاده میشود ، آلومینیوم نام خود را از سولفات آلومینیوم برگرفته است که در لاتین آلومین نامیده میشود . این فلز به دلیل مقاومت بالا و وزن کم خود به عنوان روکش کار آمد برای ساندویچ پانل ها استفاده میشود .

موارد استفاده عمومی از آلومینیوم

1- تولید سی دی و dvd

2- صنایع حمل و نقل

3- یخچال و فریزر

4- وسایل آشپزخانه

5- خطوط برق

6- بسته بندی مواد غذایی و پزشکی

7- کامپیوتر

8- مبلمان

9- روکش ساندویچ پانل

چرا از آلومینیوم استفاده کنیم ؟

فلز آلومینیوم در صنایع حمل و نقل (تولید اتومبیل ها ، صنایع هوایی ، کشتی سازی ، …) کاربرد فرآوانی دارد و دلیل آن مقاومت و استحکام بی نظیر این فلز نسبت به وزن کم آن میباشد ، اگر چه آلومینیوم قوی ترین فلز نیست اما ترکیب آلیاژ های آن با فلزات دیگر میتواند به افزایش قدرت آلومینیوم کمک کند . مقاومت در برابر خوردگی ، عدم نیاز به پوشش سنگین و گران قیمت و رسانا بودن حرارت و جریان الکتریسیته از دیگر دلایلی است که میزان استفاده از فلز آلومینیوم را در جوامع امروزی به صورت گسترده افزایش داده است.

استفاده از فلز آلومینیوم در ساندویچ پانل :

همانطور که در قسمت بالا گفته شد ، استحکام زیاد و وزن کم این فلز باعث به کار گیری آن در صنایع مختلف گردیده که یکی از این موارد استفاده از این فلز به عنوان روکش برای ساندویچ پانلهاست . معمولا از آلومینیوم به صورت ورق هایی نازک (ضخامت 4mm  و 5mm ) به عنوان روکش بر روی سطح ساندویچ پانل استفاده میشود که به استحکام ساندویچ پانل و قدرت انعطاف پذیری آن می افزاید . از معایب این فلز میتوان به قیمت بالای آن نسبت به دیگر روکش ها برای استفاده در ساندویچ پانل اشاره کرد. ضریب انتقال حرارت در آلومیتیوم به طور نسبی بالاست در نتیجه برای مکان هایی که حرارت و برودت در آن ها حائض اهمیت می باشد باید از رنگ مناسب برای پوشاندن سطح فلز استفاده گردد.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید 72454-021

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

عضویت در کانال تلگرام سایت

کانال ما

دنبال کردن پیج اینستاگرام سایت

صفحه ما

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.