هزینه ساخت سوله با ساندویچ پانل

یکی از بناهای صنعتی پر مصرف سوله بوده و معمولا از فلزات برای ساخت اسکلت سوله استفاده می کنند اگر در ساخت سوله از مصالح ساختمانی سنتی استفاده شود، باعث افزایش هزینه های ساخت سوله می شود. علاوه بر این، چنین سوله ای از انعطاف پذیری کمی برخوردار است به همین دلیل امروزه برای ساخت سوله ها از فلزات و ساندویچ پانل استفاده می کنند.

ساندویچ پانل به صورت دو لایه ورق است که مابین این نوع مصالح ساختمانی به وسیله پشم سنگ، پلی استایرن، اکس پی اس و فوم های پلی یورتان پر شده است که برای پوشش دیوار و سقف سوله، کانکس ها، سردخانه ها، دیواره های فضای صنعتی، ساختمان های پیش ساخته و غیره استفاده می شود.

در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که ورقه های ساندویچ پانل ها که به صورت لایه های فشرده هستند، دارای جنس گالوانیزه، آلومینیوم یا روکش آلوزنیک می باشند.

برای ساخت سازه های صنعتی مانند سوله ها از ساندویچ پانل به دلیل مزیت های فراوانی که دارند، استفاده می کنند.
این نوع مصالح ساختمانی در برابر محیط های اسیدی و شیمیایی، پوسیدگی، خوردگی، رطوبت، سرما، گرما، فشار بیرونی، زلزله، سیل، آتش سوزی، حرارت و غیره از مقاومت بالایی برخوردار است.

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها وزن سبکی دارند به همین دلیل جا به جایی و حمل آن ها به راحتی انجام می شود که این می تواند برای نصب در ارتفاعات بسیار مهم باشد.

این نوع محصولات عایق صدا، حرارت و رطوبت هستند. حشرات نمی توانند وارد سازه شوند. طول عمر بالایی دارند. ساندویچ پانل ها نسبت به دیگر مصالح ساختمانی ضخامت کمتری دارند به همین دلیل فضای بیشتری از داخل سوله را می توانید، استفاده کنید.

در برابر آتش سوزی و خطرات ناشی از آن مقاومت بسیار بالایی دارند. همان طور که قبلا اشاره کرده ایم پانل های ساندویچی وزن سبکی دارند به همین دلیل قابلیت جا به جایی آن ها در مکان های صعب العبور وجود دارد. استفاده از این نوع مصالح ساختمانی برای تولید سوله بسیار مقرون به صرفه است.

ساخت سوله با ساندویچ پانل

هزینه ساخت سوله با ساندویچ پانل چقدر در میاد

عوامل زیادی روی هزینه ساخت سوله با ساندویج پانل موثر هستند که در این قسمت از محتوا قصد داریم عواملی که روی هزینه ساخت سوله با ساندویج پانل تاثیر گذار هستند را بررسی کنیم:

وزن سوله

میزان فولاد یا فلز به کار رفته در ساخت اسکلت سوله روی هزینه ساخت سوله تاثیر مستقیمی دارد. برای طراحی و ساخت این نوع سازه باید اندازه اصلی سوله و ابعاد آن مشخص شود تا بتوان وزن تقریبی سوله را مشخص و هزینه آن را تخمین زد. ابعاد سه گانه که برای ساخت سوله استفاده می شوند، شامل ارتفاع از کف، طول سوله و دهانه ورودی می شوند.
به عنوان نمونه اگر ارتفاع سوله ای 8 متر، طول 90 متر و دهانه ورودی 30 متر باشد وزن کل سوله بین 75 تا 100 تن تخمین زده می شود. پیشنهاد میکنیم مقاله وزن ورق های ساندویچ پانل را نیز بررسی نمایید.

متراژ سوله

همان طور که در بخش قبلی گفته شد وزن سوله به ابعاد سه گانه آن وابسته است در عمل چیزی به عنوان وزن سوله وجود ندارد در واقع همه چیز وابسته به متراژ سوله می باشد.
نوع و کیفیت ساندویچ پانل دیوار و ساندویچ پانل سقفی: در اجرای سقف سوله به دقت و حساسیت بیشتری نسبت به دیواره های سوله نیاز است به همین دلیل کیفیت و نوع ساندویچ پنلی که برای ساخت سقف سوله استفاده می شود، بسیار مهم است که از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

موقعیت مکانی سوله

بسته به این که سوله در چه منطقه ای از نظر شرایط آب و هوایی احداث می شود کیفیت متریال به کار رفته در آن می تواند، متفاوت باشد به عنوان مثال اگر سوله در منطقه ای احداث شود که به دلیل شرایط اقلیمی باید از متریال های باکیفیت بالا در ساخت آن استفاده شود، موجب بالا رفتن هزینه های ساخت سوله می شود.

دقت بالا در پروژه های حساس

در برخی از موارد در ساخت سوله باید دقت مضاعفی شود که این می تواند باعث بالا رفتن هزینه ساخت سوله شود به عنوان نمونه در ساخت سوله پتروشیمی دقت بالایی باید در مرحله ساخت و نصب انجام شود که این می تواند، هزینه های ساخت و نصب سوله را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: قیمت ورق دامپا

نوع طراحی سوله

یک طراح سوله با تجربه باید بتواند یک طرح بهینه ارائه دهد به طوری که دور ریز ورق به حداقل ممکن برسد و باعث کاهش هزینه های تولید شود. علاوه بر این انتخاب درست اتصالات و ساندویچ پانل می تواند هزینه های ساخت سوله را به طور چشمگیری کاهش دهد.

زمان سپری شده در ساخت سوله

به طور کلی می توان گفت ارتباط معکوسی بین هزینه ساخت سوله و مدت ساخت سوله وجود دارد به طوری که می توان گفت هر چه زمان ساخت سوله افزایش یابد، هزینه های ساخت سوله کاهش پیدا می کند.

حقوق و دستمزد کارگر

برای ساخت سوله باید از کارگران و طراحان با تجربه و حرفه ای استفاده کرد تا کیفیت سوله افزایش یابد. استخدام کارگری که مهارت کافی در ساخت سوله ندارد، می تواند به اعتبار پیمانکار یا کارفرما لطمه بزند که این ارزشی ندارد برای کاهش هزینه ها از نیروی انسانی کم تجربه برای ساخت سوله استفاده نمود.

استحکام و مقاومت سوله

به دلیل شرایط اقلیمی خاص، شرایط محیطی و فیزیکی که سوله در آن واقع شده باید از متریال های بسیار باکیفیت باید استفاده شود تا مقاومت و استحکام سوله افزایش یابد که این موجب افزایش هزینه های تولید سوله می شود.

انواع ساندویچ پانل که در ساخت سوله به کار برده می شوند

در ساخت سوله از ساندویچ پانل های زیر استفاده می شود

ساندویچ پانل پیچ مخفی

بدون شیار است و در برابر قارچ، باکتری، اشعه ماوراء بنفش و دیگر آلودگی ها از مقاومت خوبی برخوردار می باشد. برای ساخت سوله های آزمایشگاهی، بهداشتی و صنایع غذایی از ساندویچ پانل پیچ مخفی استفاده می شود.

ساندویچ پانل های پلی استایرن

برای کاهش هزینه های ساخت سوله می توان از این مدل ساندویچ پانل ها استفاده کرد؛ چون نصب آسانی دارند، ارزان قیمت هستند و بسیار سبک می باشند. برای ساخت سوله های سردخانه، گلخانه و غیره از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده می شود.